Razem przeciw skutkom suszy w Wielkopolsce. Instytucje intensyfikują działania

Dodano: 27 kwietnia, 2026 | Autor: Miłosz Balcerzak
Walka ze skutkami suszy w Wielkopolsce
W poniedziałek, 27 kwietnia 2026 roku w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli interesariuszy, którzy na początku kwietnia podpisali list intencyjny w sprawie przeciwdziałania skutkom suszy na terenie Wielkopolski. Była to świetna okazja do omówienia kolejnych etapów wspólnych działań.
List intencyjny jasno określa, że współpraca opiera się przede wszystkim na wymianie informacji, danych i doświadczeń dotyczących zagrożenia suszą oraz sposobów ograniczania jej skutków. Strony mają wspólnie planować przedsięwzięcia, działania edukacyjne i promocyjne, przygotowywać programy oraz dokumenty dotyczących gospodarki wodnej i adaptacji do zmian klimatu.
Podczas spotkania poruszono zagadnienia dotyczące edukacji, finansowania, inwestycji oraz legislacji dotyczących szeroko pojętej suszy w regionie. Wstępnie wyłonieni zostali także liderzy, którzy będą przewodzić dalszym pracom w danej tematyce.
Susza w lasach
Niewielkie opady przekładają się . na wzrost zagrożenia pożarowego w Wielkopolskich lasach. Dane dostępne w serwisie Bank Danych o Lasach są alarmujące. O godzinie 9 niemalże w całym regionie obowiązywał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W takich warunkach wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do pożaru.