# # # # # A A A

Jak usprawnić nasze budynki przy zmianach klimatu – kilka porad

25.05.2020

Zmiany w klimacie powodują, że zwiększa się zapotrzebowanie na energię do chłodzenia, a zmniejsza na ogrzewanie. Czy my sami możemy przygotować nasze budynki na coraz cieplejsze lata oraz zastosować rozwiązania, dzięki którym budynek będzie potrzebował mniej energii na chłodzenie i będzie tym samym bardziej ekologicznym?

Oto kilka rozwiązań, które pokażą, jak usprawnić nasze budynki.

  • Właściwa izolacja zwiększa efektywność przegród budynku poprzez spowolnienie wymiany ciepłego lub zimnego powietrza przez ściany zewnętrzne i dachy. Lepsza izolacja równa się mniejsze zapotrzebowanie na energię do chłodzenia.

  • Stolarka okienna powinna pozwalać przepuszczać światło słoneczne, ale i blokować ciepło promieniowania słonecznego, tak aby pomieszczenia nie nagrzewały się. Dodatkowo nasze okna możemy wyposażyć w szyby przeciwsłoneczne, które są umieszczane po zewnętrznej stronie pakietu szybowego.

  • Zastosowanie pokryć dachowych z wysokim stosunkiem ilości promieniowania odbitego do padającego, znanych również jako „chłodne dachy”, pozwoli na odbijanie energii słonecznej, a nie jej pochłanianie.

  • Zielone dachy” pokryte roślinnością. Pochłaniają one promieniowanie słoneczne i magazynują wodę, a co najważniejsze produkują tlen. Zielona infrastruktura na dachach, ale i w przestrzenni wokół budynków zmniejsza efekty miejskich wysp ciepła. Zielone dachy są naturalnym izolatorem, latem chronią przed napływem gorącego powietrza co przekłada się bezpośrednio na oszczędność energii potrzebnej do chłodzenia.

  • Urządzeniem, które pozwoli nam schładzać pomieszczenia latem, a zimą grzać jest pompa ciepła. Zasilana jest energią elektryczną, którą możemy wytworzyć przez odpowiednio dobrany system paneli fotowoltaicznych. Taka hybryda urządzeń świetnie się spisuje. Pompa ciepła, która działa jak lodówka, będzie „wypompowywać” ciepłe powietrze z zewnątrz budynku przez system grzewczy do naszego dolnego źródła – gleby lub powietrza.

Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Poznaniu działający w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego finansowanego ze środków Unii Europejskiej, pomoże Państwu w odpowiednim doborze rozwiązań oraz wskaże możliwe źródła finansowania. Doradzają w tym zakresie wszystkim beneficjentom, m.in. jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwom jak i osobom prywatnym. Zapraszamy do kontaktu.

Źródła:

ap.buffalo.edu/content/dam/ap/PDFs/NYSERDA/Climate-Resilience-Strategies-for-Buildings.pdf

zielonainfrastruktura.pl/wplyw-dachow-zielonych-na-warunki-klimatyczne-w-miescie