Na mocy zawieranych Porozumień dotyczących wspólnej realizacji Programu priorytetowego Czyste Powietrze, gminy mają szansę wspierać swoich mieszkańców w wymianie źródeł ciepła i poprawie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Celem realizacji zadań wynikających z Porozumienia jest lepsza jakość życia lokalnej społeczności związana z poprawą jakości powietrza i zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych.
Porozumienie ustala zasady promocji Programu, zadania gmin związane ze wsparciem mieszkańców jak również zasady pokrywania przez NFOŚiGW kosztów obsługi zadań realizowanych przez gminę w ramach Porozumienia.
KOMUNIKAT DLA GMIN W SPRAWIE ZASAD OZNAKOWANIA PPCP
Uprzejmie informuję, że w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwają obecnie prace nad pozyskaniem kolejnego źródła finansowania dla Programu „Czyste Powietrze” z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027(FEnIKS).
W najbliższym czasie, po uzyskaniu tego finansowania, wystąpi konieczność dodania, do już wskazanego obowiązku oznakowana w § 2 ust.1 pkt 21) porozumienia lub aneksu dotyczącego realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, dodatkowo znaków informujących o finansowaniu Programu „Czyste Powietrze” z programu FEnIKS.
W związku z powyższym, po ustaleniu zasad oznakowania dla programu FEnIKS zostaną przygotowane i udostępnione Państwu materiały uzupełnione o to oznakowanie. Do tego czasu uprzejmie prosimy o wstrzymanie się z realizacją obowiązku wynikającego z § 2 ust.1 pkt 21) porozumienia lub aneksu.
O umieszczeniu do pobrania na stronie czystepowietrze.gov.pl odpowiednich wzorów dokumentów oraz sposobie właściwego oznakowania pozostałych materiałów promocyjnych zostaniecie Państwo poinformowani w odrębnym komunikacie.
MATERIAŁY INFORMACYJNO-PROMOCYJNE DLA GMIN
Wszystkie obowiązujące materiały informacyjno-promocyjne dla gmin są dostępne do pobrania na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/
ZAŚWIADCZENIA WYDAWANE PRZEZ GMINY
Na mocy Ustawy Prawo ochrony środowiska, gminy są zobowiązane do wydawania zaświadczeń o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego, które są obowiązkowym załącznikiem do wniosku o podwyższony i najwyższym poziom dofinansowania w Programie Czyste Powietrze.
Informacje o aktualnym wzorze zaświadczeń dostępne są na stronie: https://bip.mos.gov.pl/prawo/wzory-wnioskow/
REALIZACJA PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE – STATYSTYKI DLA GMIN
W nawiązaniu do §2ust.1 pkt 19 aneksu do porozumienia z gminami, WFOŚiGW w Poznaniu udostępnia statystyki dotyczące realizacji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze w podziale na poszczególne gminy. Dane obejmują okres od początku trwania Programu do 30.09.2024 r.
Realizacja Programu Priorytetowego Czyste Powietrze
RANKING GMIN
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym oraz Bankiem Światowym prowadzi ranking najbardziej aktywnych gmin w Programie Czyste Powietrze.
Na którym miejscu w rankingu jest Twoja gmina? Sprawdź tu: https://polskialarmsmogowy.pl/ranking/
FILM INSTRUKTAŻOWY
Gminy mające zawarte Porozumienie i rozliczające koszty obsługi zadań wynikających z Porozumienia, zachęcamy do zapoznania się z filmem instruktażowym dotyczącym kwartalnych rozliczeń.