Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ekologiczny ogród dydaktyczny w Publicznym Przedszkolu „Mądra Sowa” w Konarzewie dofinansowany przez WFOŚiGW Poznaniu


Zdjęcie przedstawia tunel-szklarnie oraz przed nim stoją donice ogrodowe z zasianymi roślinami.
Opublikowano: 06.06.2024

Przedszkolaki z publicznego przedszkola „Mądra Sowa” w Konarzewie zbierają już pierwsze plony z ogródka dydaktycznego, który powstał w ubiegłym roku dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Urząd Gminy Dopiewo z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

W ramach realizacji przedsięwzięcia pn. „Mądre Sówki” – ekologiczny ogród dydaktyczny w Publicznym Przedszkolu „Mądra Sowa” w Konarzewie” wykonano m.in. szklarnię i warzywniaki, które już wczesną wiosną dzieci obsiały różnymi gatunkami warzyw i ziół – teraz czas na zbiory. Samodzielnie uprawiane warzywa smakują dużo lepiej niż te, które kupujemy w sklepach, o czym dzieci mogą przekonać się podczas przeprowadzanych w przedszkolu warsztatów kulinarnych.

Poza światem roślin, dzieci mogą w ogrodzie obserwować również ptaki i owady odwiedzające teren przedszkola. Zamontowane budki lęgowe i karmniki, a także domki dla owadów na łące kwietnej przed budynkiem placówki, dają możliwość nauki rozpoznawania gatunków tych zwierząt, bliskiej obserwacji ich życia, a także poznawania ich znaczenia w ekosystemie. Przedszkolny ogródek stał się miejscem, gdzie dzieci mają bezpośredni kontakt z przyrodą, a poprzez różnorodne zabawy, eksperymenty i doświadczenia wzbogacają swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Lekcje w ogrodzie to spotkanie z żywą przyrodą, jakiego nie zastąpi nawet najlepiej wyposażona pracownia szkolna.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach naboru wniosków na edukację ekologiczną. Projekt został dofinansowany kwotą 50 660,00 zł, co stanowi 51,5 % całkowitego kosztu realizacji zadania.

Cieszymy się, że dzieci z przedszkola w Konarzewie korzystają aktywnie z ekologicznego ogrodu dydaktycznego, dzięki czemu uczą się wielu rzeczy, a przede wszystkim szacunku do środowiska naturalnego, co pozwala budować w najmłodszych postawy proekologiczne.

Na zdjęciu wnętrze szklarni z grządkami, na których rosną rośliny.

Na zdjęciu drewniana skrzynia ogrodowa z małymi roślinami.

Zdjęcie przedstawia rosnące w szklarni rośliny i powbijane drewniane tyczki, aby rośliny pnące mogły się po nich wspinać.

Zdjęcie przedstawia szklarnię w ogrodzie przedszkolnym, a przed szklarnią drewniane skrzynie z zasianymi roślinami.

Na zdjęciu widać drewniane skrzynie ogrodowe, stojące przed szklarnia, a w nich rosnące rośliny.