Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Historia prądu – ciekawy projekt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu


Jedna osoba stoi na tle zielonej ściany i czyta z książki przed kamerą, która nagrywa.
Opublikowano: 28.03.2024

W czasach kryzysu gospodarczego, gwałtownych zmian klimatycznych i dużych niepokojów  geopolitycznych, jeszcze ważniejsze niż dotychczas jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, pozyskiwanie energii z siły wody to przykłady, które są nam już dobrze znane, ale też coraz częściej mówi się o energii wodorowej czy niesamowitym potencjale biogazowni. Aby popularyzować tę istotną dla naszej przyszłości wiedzę, Dział Marketingu i Komunikacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nawiązał współpracę z twórcami youtubowego cyklu „Historia bez cenzury”.

Wybór platformy i internetowych twórców nie był przypadkowy. Już w 2017 roku odbiorcy YouTube oglądali miliard godzin filmów dziennie. Strona serwisu YouTube każdego miesiąca odwiedzana jest przez 2 miliardy zalogowanych użytkowników. Z kolei sam cykl „Historia bez cenzury” podbił serca Internautów, zyskując blisko 1,7 mln subskrybentów i generując ogromne ilości wyświetleń. Film, który powstał w ramach projektu, pn. „Ujarzmienie bestii – historia prądu” przez pierwszych kilka dni został wyświetlony ponad 324 tysięcy razy!

Projekt nie miałby szansy powstać, gdyby nie finansowe wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach Programu Priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”. WFOŚiGW w Poznaniu od wielu lat wspiera i inicjuje przeróżne działania i projekty ekologiczne. Warunkiem koniecznym do trwałej poprawy stanu środowiska jest pogłębianie świadomości ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych. Dlatego konsekwentnie wspieramy inicjatywy zmierzające do pogłębiania świadomości ekologicznej mieszkańców naszego województwa. Obserwujemy najnowsze trendy i stawiamy na edukację w tym zakresie. Skutecznie promujemy wiedzę na temat czystej i zielonej energii odnawialnej, jako energii przyszłości gwarantującej harmonijne współistnienie ludzi i środowiska naturalnego. W ramach naboru z zakresu edukacji ekologicznej w 2023 r. przeznaczyliśmy niemal 12 mln zł ze środków własnych oraz kwotę 5,2 mln zł, wspólnie NFOŚiGW, na realizację Regionalnego Programu Edukacji Ekologicznej. W bieżącym roku alokacja środków własnych Funduszu na przedsięwzięcia edukacyjne wynosi aż 12 mln zł.

Zachęcamy wszystkich do zapoznaniem się z ciekawą historią prądu, która przedstawiona została przez twórców kanału „Historia bez cenzury” pod linkiem:

Ujarzmienie bestii – historia prądu. Historia Bez Cenzury – YouTube

Przedsięwzięcie pt. „Budowanie świadomości społeczeństwa na temat energii, jej odnawialnych źródeł i ich wpływu na środowisko poprzez popularyzację wiedzy i edukację #GREENPOWER4FUTURE” dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji , w kwocie 39 744 zł.

Prezenter na tle ekranu opowiada o historii prądu.

Praca na komputzerze podczas montowania filmów i przygotowywania odcinka na YouTube.

Mężczyzna opowiadający historię prądu stoi na tle betonowej ściany.

Zdjęcie przedstawia przygotowanie kamery do nagrywania.

Jedna osoba stoi na tle zielonej ściany i czyta z książki przed kamerą, która nagrywa.