Konferencja „Spółdzielnie energetyczne: przyszłość lokalnej energii” już za nami
W dniu dzisiejszym, w Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się konferencja „Spółdzielnie energetyczne: przyszłość lokalnej energii”, której organizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a partnerem wydarzenia Gmina Zbąszyń.
Głównym celem konferencji było omówienie, w gronie ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli spółdzielni energetycznych, kluczowych kwestii związanych z tworzeniem, rozwojem i funkcjonowaniem spółdzielni energetycznych. Konferencja stanowiła także okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych trendów oraz dyskusji na temat przyszłości spółdzielczości energetycznej w kontekście wykorzystania lokalnych zasobów energii.
Wydarzenie zainaugurował Rafał Ratajczak – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Poznaniu. Następnie, swoje wystąpienia przedstawili zaproszeni prelegenci – prof. Bogdan Chojnicki oraz dr Jakub Pulka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Krzysztof Hajdrowski – Prezes Enea Innowacje, GK ENEA S.A., dr Krzysztof Heller z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Rafał Kułak – Doradca Energetyczny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mec. Anna Frączyk z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Krzysztof Białas – Prezes Zarządu Spółdzielni Energetycznej Czerwonak, Jacek Walski – z firmy AM PREDA oraz Marek Korcz Doradca Klimatyczno-Energetyczny WFOŚiGW w Poznaniu.
Po wygłoszonych prelekcjach odbyła się również sesja pytań i odpowiedzi, podczas której uczestnicy konferencji mogli zadawać pytania prelegentom i poszerzyć swoją wiedzę dzięki uzyskanym odpowiedzią od specjalistów w danej dziedzinie.
Konferencja zrealizowana została w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego, finansowanego ze środków Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Głównym celem Projektu Doradztwa Energetycznego jest wspieranie działań wyznaczonych przez Europejski Zielony Ład, zmierzających do osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r.